2017. 03. 09. - 10:10

Tartályból adagol gyógyszert az új fogimplantátum

Tartályból adagol gyógyszert az új fogimplantátum

Különleges implantátumot fejlesztett ki egy belga multidiszciplináris kutatócsoport – a műfog lényegében egy miniatűr, beépített tartállyal rendelkezik, hogy megelőzhesse a fertőzéseket.

Annak érdekében, hogy a fertőzésekkel felvehesse a harcot, illetve megelőzze kialakulásukat, egyedi fogimplantátumot fejlesztett ki a Leuven-i Egyetem kutatócsoportja.

A multidiszciplináris csapat tartállyal rendelkező implantátumot alkotott, amely a beépített szerkezetből fokozatosan adagolja a gyógyszert, mely segít szembeszállni az esetleges fertőzésekkel.

A behelyezett új fogimplantátum gyógyszer adagolására is képes 

A behelyezett új fogimplantátum gyógyszer adagolására is képes

Szánkban ugyanis számos mikro-organizmus található, beleértve a bakteriális kórokozókat és a gombákat.

A hagyományos fogimplantátumok esetében ezek a kórokozók gyorsan képesek úgynevezett biofilmet alkotni, s ez ellenáll az antimikrobiális gyógyszereknek, mint amilyenek az antibiotikumok.
Ennek eredményeképpen az implantátumok jelentős fertőzési kockázatot is jelenthetnek, melyeket igen nehéz kezelni.

A Leuven-i Egyetem kutatóinak újonnan fejlesztett fogimplantátuma csökkenti a fertőzések esélyét. „Az implantátumnak beépített tartálya van a korona alatt – magyarázta Kaat De Cremer. – A fogimplantátum zárócsavara kivehető, s ezen át lehet újratölteni a tartályt antimikrobiális szerekkel.

Maga a szerkezet porózus kompozit anyagból készül, így a gyógyszerek fokozatosan szivároghatnak a mini tartályból az implantátum külső részébe – amely közvetlen összeköttetésben van a csontsejtekkel.

Az eredmény: a baktériumok nem képesek biofilmet képezni.

Az új implantátumot laboratóriumi körülmények között számos tesztnek alávetették, klórhexidin használatával, amely széles körben alkalmazott, erős antimikrobiális hatással rendelkező szájöblítő.

A tanulmány azt mutatta: a fogak egészségét érintő, szájban élő Streptococcus mutáns baktérium-típus nem képes biofilmet képezni az implantátum külső részén, amennyiben a minitartály fel van töltve szájvízzel.

Az a biofilm viszont, amely a tartály létezése előtt formálódott a fogimplantátumon, ugyanilyen módon küszöbölhető ki. Vagyis az implantátum hatékony – nemcsak a megelőzés terén, hanem a fertőzések kezelésében is.

Kapcsolódó cikk:

Hódítanak az azonnal terhelhető implantátumok 

Három furat és kész a fogsor

B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.