2020. 09. 16. - 11:00
Aki elhízik, kevesebbet alszik?

Úgy tűnik, az elhízott felnőttek éjszakánként körülbelül negyed órával alszanak kevesebbet, mint azok, akik egészséges testsúlyt tartanak fenn vagy csupán túlsúlyosak.
Nem alszik annyit, mint a többiek, aki elhízott – állapították meg amerikai kutatók. Az elhízás a jelek szerint negyed órával rövidebb pihenést eredményez - akik ebbe a kategóriába tartoznak, ennyivel alszanak kevesebbet, mint egészséges testsúlyú vagy éppen csak túlsúlyos társaik.
A JAMA Internal Medicine szaklapban megjelent tanulmány rámutat, hogy az extrém mértékben túlsúlyos emberek nagyjából 6 órát és 36 percet pihennek éjszakánként, egy több mint 2 éves időszak alatt.
Eközben azok a felnőttek, akik csupán túlsúlyosak vagy egészséges testsúlyúak, nagyjából 6 órát és 52 percet aludtak éjjelenként ugyanebben az időszakban – magyarázták a kutatók. Olvasd el: A nőknek több haszna van a fogyásból idősebb korban?

Az elhízás nagymértékben befolyásolja a jó pihenést
„A rövidebb alvási idő és a pihenés nagyobb változékonysága mind a magasabb BMI-vel, azaz testtömeg-index-el volt összefüggésbe hozható” - írták a szerzők, a San Diego-i Scripps Research Translational Institute munkatársai.
A BMI-t úgy határozzák meg, hogy az emberek súlyát kilogrammban mérik, s elosztják a magasságuk négyzetével, méterben.
Akinek a BMI-je 25 és 30 közötti, az túlsúlyosnak számít. A 30 feletti testtömeg-index már az elhízott kategória. Szakemberek javaslata szerint egy felnőttnek átlagosan 7 órát kell aludnia egy 24 órás periódusban. Olvasd el: 5 étel és ital a hasi zsír ellen
A tanulmányhoz a Scripps tudósai több mint 120 ezer amerikai felnőtt alvási adatait elemezték 2016 márciusa és 2018 májusa között, az összegyűjtött ún. Fitbit-adatok alapján. A vizsgálatba bevont felnőttek összességében átlagosan körülbelül 6 órát, 47 percet aludtak éjszakánként - mondták a kutatók.
Azonban a 30 feletti BMI-vel rendelkezők 46 százaléka jelentette az alvás változékonyságát, ami azt jelenti, hogy az alvásmennyiség éjszakánként módosult. Eközben a 30 alatti BMI-vel rendelkezőknek csak 38 százaléka számolt be ugyanerről.
„Bár vizsgálati eredményeinkből nem tudjuk meghatározni az asszociáció irányát, ezek a megállapítások további támogatást nyújtanak ahhoz a nézethez, hogy az alvási szokások összekapcsolódnak a súlykezeléssel és az általános egészségi állapottal” - írták a Scripps kutatói.
László Adrienn