2018. 05. 30. - 10:24

Megvan, mi idézi elő az agressziót

Megvan, mi idézi elő az agressziót

Új stratégiákat dolgozhatnak ki a kutatók annak érdekében, hogy megelőzzék az agresszióból eredő káros viselkedést – azonosították ugyanis azokat a neuronokat, melyek kiváltják ezt az érzést.

Mindenkinek ismerős, mivel jár, amikor elhatalmasodik rajtunk az agresszió – beláthatatlan következményei lehetnek. Ilyenkor valósággal „elborul az agyunk”.
 
A kutatók azonban most azonosították azokat az agyi neuronokat, melyek agressziót idéznek elő – ezzel lehetővé válik olyan stratégiák kidolgozása, melyekkel meg
lehet előzni az érzés fellángolását és káros hatásait.
 
A kutatók szerint az ún. ventrális premammillary nucleus (PMv) neuronjainak egy csoportja a hypothalamusban – ez az agy olyan része, ahonnan számos alapvető indíttatásunk ered – kulcsszerepet játszik abban, hogy kialakuljon az agresszív viselkedés és „maga alá gyűrje” az embert.
 
A kutatók megtalálták, mi váltja ki az agressziót - így gátolni is lehet
A kutatók megtalálták, mi váltja ki az agressziót - így gátolni is lehet
 
Az agresszív viselkedés és az erőszak nyilvánvalóan nagy károkat okoz – sérülést, hosszantartó mentális traumát, de a gazdaságra nézve is igen nagy hátrányai lehetnek.
 
„Tanulmányunk most alapvető információkat nyújt ennek biológiai eredetéhez” – mondta el Christian Broberger, a svéd Karolinska Intézet munkatársa, a tanulmány vezetője. Elmondta: egér modelleken tanulmányozták a ventrális premammillary nucleus neuronokat. Kontrollálni tudták az agresszív reakciókat az egereknél azzal, hogy stimulálták vagy kiiktatták ezeket a sejteket.
 
A Nature Neuroscience szaklapban közzétett tanulmány azt mutatta, hogy ezek a neuronok jóval aktívabbak voltak az egerek körében, amikor agresszívan viselkedtek – mindezt azzal váltották ki, hogy új egeret raktak be a ketrecükbe.
 
Azzal, hogy az optogenetikán keresztül aktiválták a neuronokat - s fény segítségével szabályozták őket -, képesek voltak agresszív magatartást kezdeményezni azokban az esetekben, amikor az állatok normális körülmények között nem támadnak. Majd pedig a PMv gátlásával meg is szakították a támadó magatartást.
 
Ezek a neuronok egyébként más agyi területeket is aktiválhatnak, így például a jutalmazási központokat.
 
A PMv-sejtek rövid idejű aktiválása elhúzódó kitörést eredményezhet, ami megmagyarázhat valamit, amit mindannyian felismerünk: történetesen azt, hogy amikor véget ér egy veszekedés, az antagonizmus vagy ellenséges érzület hosszú ideig fennmarad – emelte ki Stefanos Stagkourakis a Karolinksa Intézettől.
 
A kutatók arra is rájöttek, hogy ha gátolják a PMv-sejteket a domináns hím egerekben és stimulálják ugyanezeket az alázatosabbakban, képesek megfordítani hierarchikus státuszukat.
 
„Tanulmányunkban az egyik legmeglepőbb megállapítás az volt, hogy a szerepcsere, melyet el lehet érni a PMv-sejtek manipulálásával, két hétig is kitartott” –
fogalmazott Christian Broberger.
 
Kapcsolódó cikk:
 
 
 
B.A.
 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.