2025. 07. 20. - 08:00
A generatív MI hozza el a mozizás újabb aranykorát?

Megszületett az új filmes reneszánsz: a generatív mesterséges intelligencia teljesen átalakítja a forgatókönyvírást és a globális terjesztést.
Hollywood szinte felismerhetetlenné válik, de nem azért, mert kifogytak az ötletekből, hanem mert most születik újra. A generatív mesterséges intelligencia a filmipar minden szegmensébe betette a lábát: forgatókönyvírás, szereplőválogatás, vizuális effektek, szinkronizálás, sőt még a nemzetközi forgalmazás is mesterséges intelligenciával turbózott. Ami eddig évekig tartott és százmilliókba került, ma már néhány hét és egy kreatív ötlet kérdése. Hollywood most először nemcsak álmot gyárt, hanem algoritmust is.
A generatív mesterséges intelligencia nem csupán kiegészítő technológia, hanem egy újfajta alkotótárs. Az OpenAI, a DeepMind vagy épp a ScripAI rendszerei már képesek önállóan műfaj-specifikus forgatókönyveket írni, karakterívvel, párbeszédekkel és narratív ritmussal együtt. A Netflix és az Amazon Prime gépi tanulással elemzik a nézői visszajelzéseket, majd ezeket az adatokat visszacsatolják a mesterséges intelligenciával generált tartalmakba. Így olyan filmek születnek, amelyek statisztikailag is a legnagyobb siker esélyével indulnak, miközben a kreatív szabadság sem szenved csorbát.
A DeepVox vagy a Google Veo 2 és 3 által fejlesztett virtuális színészek új dimenziót nyitnak a castingban. Már léteznek olyan karakterek, akik sosem léteztek, mégis képesek hitelesen játszani, érzelmeket kifejezni, sőt, improvizálni. A filmkészítés így nemcsak gyorsabbá, hanem sokkal rugalmasabbá válik, nincs többé időpont- vagy stúdióprobléma, hiszen a színész virtuális és mindig rendelkezésre áll. Ráadásul visszahozhatók régi, ikonikus arcok is, etikailag tisztán, természetesen a jogok szigorú betartásával. A generítív mesterséges intelligencia tehát nem ellensége, hanem örököse a filmikonoknak.

Már nem csak emberek írják a forgatókönyveket
Mindez nem jelenti azt, hogy az emberi művészet eltűnik, épp ellenkezőleg. A kreatív szakemberek most még hatékonyabban valósíthatják meg elképzeléseiket. Egy félkész szkriptet a generatív mesterséges intelligencia pár perc alatt kidolgoz, párbeszédeket javasol, vagy kulturálisan lokalizálja a sztorit, legyen szó egy párizsi romantikus vígjátékról vagy egy indiai thriller-ről. Az emberi alkotás és a gépi támogatás szimbiózisa új, eddig sosem látott minőséget eredményez.
A forgalmazás terén is forradalom zajlik. A kis költségvetésű független filmek, amelyek korábban el sem jutottak a mozi nézőkhöz, most globális streaming sikerré válhatnak. A generatív mesterséges intelligencia segít a marketing anyagok automatizált előállításában, a célzott előzetesek készítésében és többnyelvű szinkronban is, ráadásul jóval gyorsabban dolgozva. A TikTok, YouTube és Netflix platformjai ma már nemcsak tartalomközvetítők, hanem mesterséges intelligencia-vezérelt kurátorok is, akik eldöntik, mit lát a világ. Aki ezekhez az algoritmusokhoz jól tud kapcsolódni, világsztár lehet, akár egyetlen laptop mögül.
A részletes információk forrásául szolgáló The Brighter Side of News szerint Hollywoodban tehát nem forradalom zajlik, hanem reneszánsz, de a gépi festők helyett gépi írók, rendezők és színészek vezetésével. Mindezt egyébként nem gépek uralják, hanem emberek, méghozzá olyan emberek, akik a generatív mesterséges intelligenciát nem riválisnak, hanem kreatív partnernek tekintik.
CS.SZ.