2025. 07. 22. - 17:12

Kína generatív mesterséges intelligenciája letarolja a világpiacot?

Kína generatív mesterséges intelligenciája letarolja a világpiacot?

Több száz generatív mesterséges intelligencia-szolgáltatás, milliárdos iparág, robotfoci és globális dominancia. Így tör Kína élre a generatív mesterséges intelligencia versenyében?

A generatív mesterséges intelligencia már nemcsak a jövő ígérete, hanem a jelen alakítója, különösen Kínában. A China Internet Network Information Center legfrissebb jelentése szerint 2025 első félévében elképesztő növekedést mutatott az ország mesterséges intelligencia termékportfóliója: már 346 szolgáltatást jegyeztek be hivatalosan a kínai kibertér-felügyeleti hatóságnál.
 
A jelentés szerint a generatív technológiák robbanásszerű fejlődése mára nemcsak a belső piacot, de az egész világot is meghódította.
 
Az egyik leglátványosabb példája ennek a DeepSeek névre hallgató mesterséges intelligencia-alapú szolgáltatás, amely rekordidő, mindössze húsz nap alatt több mint 30 millió napi aktív felhasználót gyűjtött össze. A DeepSeek jelenleg 140 országban van jelen és ezzel a világ leggyorsabban növekvő generatív mesterséges intelligencia-alkalmazásává vált. A China Daily elemzése szerint a felhasználók 80,9 százaléka valamilyen kérdés megválaszolására használja ezeket a platformokat, ami a technológia praktikus beágyazottságát jelzi a hétköznapokban.
 
 
china_gmi_torzs
Kína humanoid robotjai már fociznak is, méghozzá élőben
 
Az iparági források szerint a kínai mesterséges intelligencia-szektor meghaladta a 700 milliárd jüanos, vagyis közel 100 milliárd dolláros értéket, ráadásul több éve folyamatosan évi 20% feletti növekedést produkál. A jelentésből az is kiderül, hogy a legnépszerűbb modellek közül négyet belföldön fejlesztettek és ezek világszinten is domináns szerepet töltenek be.
 
A technológiák már nemcsak szöveg- és képgenerálásra képesek, hanem a kétdimenziós képek háromdimenziós figurákká alakítására is, ez pedig különösen fontos a játék- és filmiparban.
 
A fejlődés nem csupán digitális, hiszen a robotika is látványosan halad előre. Yangzhou városában például 13 humanoid robot lépett pályára egy stadionban és autonóm módon játszottak egy mérkőzést a Jiangsu Football City League hetedik fordulója előtt. Ez nem csupán technikai bravúr, hanem egy szimbóluma is annak, hogy a generatív mesterséges intelligencia már nemcsak láthatatlan szoftver, hanem fizikai valóság is. A China Netcasting Services Association szerint a generatív mesterséges intelligencia-alapú rövidfilmek is meghódították a világot, mivel 2025 első félévében több mint 1 milliárdos nemzetközi nézőszámot értek el.
 
 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.