2025. 07. 10. - 08:00

Már nem lehet megkülönböztetni a valódi és a generált videókat

Már nem lehet megkülönböztetni a valódi és a generált videókat

Elképesztő ütemben fejlődnek a generatív mesterséges intelligencia-alapú videók és ezzel a kreatív iparág minden szegmensét alapjaiban forgatják fel.

A generatív mesterséges intelligencia videós technológiája néhány hónap alatt olyat tett, amit korábban évtizedek munkájának tartottak: valóban hihető mozgóképeket generál. Elfelejthetjük a torz arcokat és a furcsa kezeket, a generatív mesterséges intelligencia most már meggyőző, filmszerű élményt nyújt. Olyannyira, hogy a kreatív ipar vezető szereplői, Hollywoodtól a reklámügynökségekig, sorra állnak be a generatív mesterséges intelligenciával dolgozó fejlesztők mögé. Miközben a technológia egyre látványosabb, a változás már elkerülhetetlen, tehát a forgatások világa örökre megváltozott.
 
Talán hihetetlenül hangzik, de Will Smith spagetti evése a generatív mesterséges intelligencia egyik mérföldköve lett. 2023-ban még torz, rajzfilmszerű figura volt, aki céltalanul kavargatta a tésztát. Ma pedig? Egy teljesen élethű jelenet, ahol már senki sem tudná megmondani, hogy a kép nem valódi. A Google Veo 3 platformja, az OpenAI Sora, a Runway Gen-4 és a Luma Labs Dream Machine néhány hónap alatt átvette az irányítást a vizuális történetmesélés felett. Az MI már nem csupán eszköz, hanem alkotótárs, méghozzá olyan, amelynek nincsenek korlátai a költségvetés vagy az idő szempontjából.
 
Egy 10 másodperces klip 10 000 katonával és hóviharral? Korábban milliókba került volna, ma pedig egy kattintás. A Runway és a Lionsgate közös projektjei már előrevetítik, mire képes az MI a filmgyártásban: storyboardok, elővizualizáció, látványtervezés és mindez másodpercek alatt. Az első teljes egészében generatív mesterséges intelligencia által készült animációs film, a Where the Robots Grow, megmutatta, hogy a kreatív jövő már nem sci-fi, hanem ipari valóság.
 
 
video_kulonb_torzs
Will Smith és a spagetti: így írja át a filmipart a mesterséges intelligencia
 
A technológia demokratizálja a művészi önkifejezést, így nem kell többé drága stábot vagy óriási stúdiót bérelni. Egy alkotó, egy ötlet és egy gépi partner elegendő lehet egy egész világ életre keltéséhez. A startupok – mint a Staircase Studio – már évi 7-8 filmet terveznek 500 000 dollár alatti költségvetéssel, miközben megtartják az emberi kreatív munka értékét. A cél nem az, hogy kiváltsák az embereket, hanem hogy megnöveljék az emberi elképzelések hatósugarát. Úgy tűnik, a közönséget nem érdekli, hogyan készült a film, hiszen ha jó, akkor nézik.
 
Persze, az ellenállás nem tűnt el. A Georgia State Egyetem hallgatói aggódnak az energiafogyasztás, az etikai kérdések és a társadalmi következmények miatt. Mégis, ahogy Elizabeth Strickler professzor fogalmazott, ma a generatív mesterséges intelligencia nélkül filmet gyártani olyan, mintha az internet nélkül próbálnánk üzletet csinálni. Lehet próbálkozni, de nem sokáig. A generatív mesterséges intelligencia nem elveszi a kreativitást, hanem új dimenziókat nyit meg számára.
 
A Runway és társai nem állnak meg a filmnél. Már készülnek a következő lépésre. Többek között a virtuális valóságra, a kiterjesztett valóságra és egy olyan metaverzumra, ahol filmek születnek, élőszereplők nélkül, határok nélkül
 
 
CS.SZ.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.