2025. 07. 24. - 09:58
Ezért maradnak le a hazai cégek, ha nem lépnek most az MI irányába

A mesterséges intelligencia nem csak a multik kiváltsága. A magyar kkv-k számára is elérhető és megtérülő technológia lehet.
A magyar kis- és középvállalkozások (kkv-k) számára a mesterséges intelligencia már nem csak egy hangzatos kifejezés, hanem egy kézzelfogható eszköz a növekedéshez és a versenyképesség megtartásához. Egyre több nemzetközi tanulmány, mint például az Ernst & Young 2025-ös jelentése, mutat rá arra, hogy azok a kkv-k, amelyek hajlandóak áldozni a digitalizációra és a mesterséges intelligencia bevezetésére, akár 30–40%-kal is javíthatják a működési hatékonyságukat.
A szingapúri példából is tanulhatunk. Ott az IMDA kutatása szerint már több mint 90%-a a kkv-knak bevezetett valamilyen digitális stratégiát és ugyan még csak 4,2% alkalmaz mesterséges intelligenciát, de ezek a cégek máris kimagasló termelékenység növekedéséről számoltak be.
A magyar vállalkozások számára is nyitva áll ez az út, különösen, ha kihasználják az állami és Európai Uniós támogatásokat, vagy a Microsoft Copilothoz hasonló programokat, amelyek kifejezetten kkv-kra lettek szabva.

A jövő már elkezdődött és úgy hívják, hogy mesterséges intelligencia
A legnagyobb akadályt gyakran nem a pénzhiány, hanem az információhiány és a bátorság hiánya jelenti. A mesterséges intelligencia eszköztára már rengeteg alacsony költségű, testreszabható megoldást kínál: chatbotok az ügyfélszolgálatra, automatizált számlakezelés, adatvezérelt készletgazdálkodás. Ezek mind elérhetők kis cégek számára is. Az EY és az IMDA szerint azok a cégek, amelyek beléptek a mesterséges intelligencia világába, sokszor már néhány hónap alatt látványos hatékonyság növekedést tapasztaltak.
A hosszú távú sikerhez azonban nem csak technológiai befektetésre van szükség, hanem tudásra is. A hazai oktatási és felnőttképzési programoknak, illetve a céges belső tréningeknek kulcsszerepük lesz abban, hogy a kkv-k ne csak bevezessék, de jól is használják a mesterséges intelligencia megoldásokat. A MySkillsFuture platform példáját alapul véve egy hazai tanulási ökoszisztéma kiépítése segíthetne még több magyar kkv-nak elsajátítani az új technológiák alkalmazását.
A kkv-szektor digitalizációja nem csupán a cégek versenyképességét növeli, de a magyar gazdaság egészének fenntartható növekedését is szolgálja. A mesterséges intelligencia most még előny, de hamarosan alapelvárás lesz. Aki időben lép, verseny előnyhöz jut. Aki nem, az pedig lemarad.
CS.SZ.