2022. 08. 31. - 09:45
Sikeres lesz a természetes szülés? – Megmondja a mesterséges intelligencia
A mesterséges intelligencia algoritmusai ma már arra is képesek, hogy a vajúdó nőknél megállapítsák: sikeres lenne és megnyugtató eredménnyel zárulna-e a hüvelyi szülés az anya és a baba számára.
Mesterséges intelligenciát alkalmaztak a kutatók annak megállapítására, sikeres lenne-e a természetes szülés a várandós kismamáknál.
A Mayo klinika kutatói rámutattak, hogy a mesterséges intelligencia (MI) algoritmusai a vajúdó nők változási mintáit elemezve segíthetnek megállapítani, jó eredménnyel zárulna-e a hüvelyi szülés az anya és a baba számára is.
„Ez az első lépés az algoritmusok alkalmazásához, amelyek hatékony útmutatást nyújtanak az orvosoknak és szülésznőknek, amikor kritikus döntéseket kell meghozni a vajúdási folyamat során” – mondta Abimbola Famuyide, a Mayo klinika orvosa, a tanulmány vezető szerzője.
Hozzátette: miután további kutatásokkal validálták a rendszert, úgy vélik, az algoritmus valós időben működik majd – ez azt jelenti, hogy a várandós nő szülése során minden új adatbevitel automatikusan újraszámolja a kedvezőtlen kimenetel kockázatát, ami segíthet csökkenteni a császármetszés arányát, valamint az anyai és újszülöttkori komplikációkat. Olvasd el: A terhesség során fellépő komplikációkra figyelmeztethet a mesterséges intelligencia
Sikeres lesz a természetes szülés? – Megmondja a mesterséges intelligencia
A vajúdó nők megértik az időszakos méhnyak-vizsgálatok fontosságát a szülés előrehaladásának feltérképezése céljából. Ez elengedhetetlen lépés, mivel segít a szülészeknek előrejelezni a hüvelyi szülés valószínűségét egy meghatározott időn belül.
A probléma az, hogy a méhnyak tágulása a vajúdás során személyenként változik, s számos fontos tényező határozhatja meg a szülés lefolyását.
A tanulmány során a kutatók az Eunice Kennedy Shriver Nemzeti Gyermekegészségügyi és Humán Fejlesztési Intézet (National Institute of Child Health and Human Development) központ Consortium on Safe Labor adatbázisának adatait használták fel az előrejelzési modell elkészítéséhez.
Több mint 700 klinikai és szülészeti tényezőt vizsgáltak meg 66.586 szülés esetében, a kismama felvételétől és a szülés előrehaladtától kezdve. Olvasd el: Mesterséges intelligencia lehet a terhes nők egészségének őre
A kockázat-előrejelző MI-modell a vajúdás kezdetekor ismert adatokból állt, beleértve a páciens kiindulási jellemzőit, legfrissebb klinikai értékelését, valamint a kumulatív szülés előrehaladását a felvételtől számítva.
A modellek alternatívát jelenthetnek a hagyományos vajúdási diagramokkal szemben és elősegíthetik a klinikai döntések egyénre szabását az egyes betegek kiindulási és vajúdási jellemzői alapján – világítottak rá a kutatók.
„Mindez nagyon testreszabott a vajúdó kismama esetében” – jegyezte meg dr.Famuyide. Mint mondta, a mesterséges intelligencia-modell távolról is hatékony eszköz lesz a szülésznők és az orvosok számára, ugyanis lehetővé teszi, hogy a betegeket vidéki vagy távoli környezetből is megfelelő szinten lássák el.
A tanulmányt a PLOS ONE szaklap publikálta.
L.A.