2019. 07. 25. - 09:40

Szimbiózis a mesterséges intelligenciával – agyhoz kapcsolódva

Szimbiózis a mesterséges intelligenciával – agyhoz kapcsolódva

Bemutatkozott Elon Musk startup cégének új, agyhoz kapcsolódó eszköze, melyet a felhasználó az agyával kontrollálhat. A Neuralink apró processzorai miniatűr szálakon kapcsolódnak az agyhoz.

A napokban mutatta be áttörő találmányát Elon Musk vállalata, a Neuralink nevű startup. Cikkünk első részéből kiderült, hogy a cég agy-számítógép interfész processzorokat fejleszt, amelyek képesek lesznek az agyhoz kapcsolódni, miniatűr szálakon keresztül, melyek a hajnál is vékonyabbak.
 
A 4-6 mikrométeres szenzorok robot sebész segítségével a koponya felületére illeszthetők, s információkat továbbítanak az apró, fül mögött viselhető számítógéphez. A már agyba ültetett szálak képessé válnak olvasási és írási műveletek végrehajtására, hatalmas adatmennyiséggel.
 
A Neuralink azt reméli, már a következő évben megkezdheti a munkát emberi vizsgálati alanyokkal.
 
neuralink_1
 
Az első klinikai kísérlethez már kérvényezte az FDA engedélyét – az eszköz olyan verzióját fogják használni, mely „csakis súlyos betegségben szenvedő betegek számára készült” mondta el dr. Matthew Mcdougall, a Neuralink vezető idegsebésze.
 
A technológiát egyelőre csak állatokon tesztelték. Elon Musk bemutatója során kiderült, hogy a patkányokon végzett kísérlet mellett a vállalat együtt dolgozik a Kaliforniai Egyetem tudósaival is annak érdekében, hogy a teszteket majmokkal is lefolytassák.
 
A New York Times úgy tudja, a laboratóriumi körülmények között rendszerhez csatlakoztatott patkányoknál 1500 elektróda működött, amely 15-ször jobb, mint az emberekbe ágyazott rendszerek - ha ezeket sikerrel alkalmazzák, elegendőek lehetnek a kutatás és az orvosi alkalmazás számára.
 
A Wall Street Journal szerint a Neuralink kutatómunkája még nem került áttekintésre, kritikus adatokat nélkülöz egyelőre arról is, miként fog az eszköz idővel funkcionálni, s hogyan hat majd a felhasználóra.
 
Mint a lap fogalmazott, egyelőre nincsenek adatok a rögzített idegi jelek hosszú távú stabilitásáról és az agy gyulladásos válaszáról sem.
 
Mindez rendkívül kritikus, mielőtt bármilyen eszköz előrehaladna az emberi kísérletek terén – emelte ki Loren Frank, a Kaliforniai Egyetem és a San Francisco-i idegtudós, aki agy-számítógép interfészt fejleszt.
 
A Neuralink közlése szerint a kísérleteket illetően még nem állnak készen az adatok nyilvánosságra hozatalára.
 
László Adrienn

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.