2025. 07. 08. - 14:12
Telemedicina, drónok, chatbotok: az MI újraírja a humanitárius egészségügyet

A mesterséges intelligencia forradalmasítja a válságkezelő egészségügyet, a katasztrófa-elhárítástól a mentális támogatásig, soha nem látott hatékonysággal és sebességgel.
Amikor egy földrengés után másodpercek számítanak, vagy egy járvány kitörése fenyegeti a menekülttábor lakóit, a hagyományos egészségügyi rendszerek gyakran túl lassúak és túlterheltek. Itt lép be a mesterséges intelligencia, amely mostanra nemcsak kiegészíti, hanem újraszervezi a humanitárius egészségügyet. Döntéstámogató rendszereivel, prediktív algoritmusaival, drónalapú szállításaival és valós idejű elemzéseivel az MI már most életek ezreit menti meg és ez még csak a kezdet.
A Los Angeles-ben tapasztalt erdőtüzek során mesterséges intelligencia által vezérelt drónok térképezték fel valós időben a lángok mozgását, azonosították a legbiztonságosabb evakuációs útvonalakat és célzottan irányították a mentőegységeket. A Jordániában található Zaatari menekülttáborban bevezetett CIMA alkalmazás révén 26%-kal nőtt az utánoltások aránya, miközben csökkent az orvosok terhelése. A mesterséges intelligencia tehát nemcsak segít, okosabbá is teszi a rendszert.

Végre esély az igazságos orvosi ellátásra: mesterséges intelligencia segít a rászorulóknak
A fertőző betegségek nyomon követésében is új dimenziókat nyit a mesterséges intelligencia. Az IBM Watson és a ZzappMalaria közös rendszere például szatellit adatok és környezeti változók alapján pontosan beazonosítja a szúnyog tenyésző helyeket. Ezáltal célzottan lehet beavatkozni, elkerülve a felesleges permetezést. Így a közegészségügyi védekezés gyorsabb, olcsóbb és hatékonyabb lett, különösen ott, ahol minden másodperc számít.
A mentális egészség támogatása is forradalmi változáson megy keresztül. A mesterséges intelligencia által működtetett chatbotok, például a Wysa vagy a Woebot, azonnal képesek támogatást nyújtani a poszttraumás stressz, depresszió vagy szorongás esetén. Ezek a rendszerek több nyelven, éjjel-nappal elérhetők, így különösen hasznosak a katasztrófa övezetekben vagy menekülttáborokban, ahol a hagyományos pszichológiai ellátás szinte elérhetetlen.
A jövő egészségügyi ellátása a mesterséges intelligenciára épülő robotikával válik teljessé. A kereső-mentő robotok romok alatt rekedt emberek felkutatásában nyújtanak segítséget, míg a mesterséges intelligencia alapú orvosi drónok vakcinákat és gyógyszereket szállítanak nehezen elérhető területekre. Az UNICEF MERON applikációja például képelemzés alapján állapítja meg a gyermekek alultápláltsági szintjét, így gyorsabban juthatnak célzott kezeléshez.
CS.SZ.