2021. 03. 10. - 10:35
Oltás után sem lesz biztonságos maszk nélkül közlekedni?

Mára immár nagy esély van rá, hogy záros határidőn belül mindenkit beoltsanak, aki kérte a koronavírus elleni vakcinát. Kérdés azonban, mi lesz utána? Biztonságossá válik a maszkmentesség?
Valószínűleg sokakat foglalkoztat a kérdés: biztonságban vagyunk-e a koronavírustól onnantól kezdve, hogy megkaptuk a vakcinát? Járhatunk-e akár maszk nélkül is?
Előszöris, a kellő védettséghez, teljes immunitáshoz két dózisra van szükség az oltásból. Ezt követően - az amerikai Járványvédelmi Központ (CDC) legfrissebb jelentése szerint - egy teljesen beoltott egyén más oltottakkal együtt gyülekezhet beltérben anélkül, hogy maszkot viselne vagy betartaná a távolságtartást.
Ugyanígy, az oltottak találkozhatnak olyan emberekkel, akiket alacsony kockázatúnak számítanak a súlyos betegségek szempontjából – például vakcinát kapott nagyszülőkkel.
Mi a helyzet azokkal, akiket nem oltanak be? Találkozhat-e egy oltott ember ilyennel maszk nélkül? Azok, akik teljes immunitást kaptak (vagyis mindkét dózist felvették), meglátogathatják a nem oltottakat, beltérben, maszk nélkül, mindaddig, amíg a be nem oltottak nincsenek kitéve a súlyos koronavírus kockázatának. Olvasd el: A 20-49 év közöttiek terjesztik legjobban a koronavírust

Itt vannak a vakcinák - de mire számíthatunk a teljes oltottságot követően?
Elkaphatja egy teljesen oltott személy a koronavírust?
Amikor egy embert beoltanak a vakcinával, szervezete antitesteket termel a vírus ellen, ezzel immunizálják őt a vírustámadással szemben. Ám van egy kérdés, melyről régóta folynak a tárgyalások – vajon egy teljesen beoltott egyén visszakaphatja-e a vírust is?
Eddig nincs bizonyíték arra, hogy a jelenleg rendelkezésre álló koronavírus-vakcinák bármelyike megakadályozhatná az embert abban, hogy a vírust visszakapja. A tanulmányok nem jutottak arra a következtetésre, hogy az oltóanyagot megkapó személy tökéletesen mentes lehet-e a vírustól.
Ugyanakkor, egy teljesen beoltott embertől, aki kapcsolatba kerül egy koronavírusossal, nem várják el a tesztelést vagy a karantént, ha csak nem mutat tüneteket, vagy olyan környezetben él, mint például idősotthon vagy javítóintézet.
Mikortól lesz valaki „teljesen beoltott”?
Vakcinával teljes mértékben ellátottnak azt a személyt tekintjük, aki megkapta mindkét dózist és ezt követően eltelt 2 hét. Legalábbis ez a gyakorlat a Covaxin, Covisheild, Pfizer és Moderna vakcinák esetében.
Azokat, akik egyadagos oltást kapnak - például a Johnson & Johnson-é -, csak két héttel a vakcina felvétele után lehet teljesen oltottnak nevezni.
A CDC ajánlása kitér arra is, hogy egy vakcinával teljesen felvértezett embernek sem javasolt maszk nélkül járkálni és megszegni a távolságtartás szabályait beltéri összejöveteleken olyanokkal szemben, akikkel nem egy háztartásból származik. Olvasd el: A maszkviselés nem akadályozza a légzést
Az új útmutatás azonban nem vonatkozik olyan emberekkel való találkozásokra, akiknek komoly alapbetegségeik vannak, ezért nagyobb veszélyben érezhetik magukat a koronavírus kapcsán.
László Adrienn