2022. 03. 28. - 09:40

Képes manipulálni a magfúziót a Google DeepMind mesterséges intelligencia

Képes manipulálni a magfúziót a Google DeepMind mesterséges intelligencia

Az energiafolyamatok hasznosítása szakértők szerint ugyanolyan hatással lesz az emberiség történelmére, mint az elektromosság bevezetése.

Megdöbbentő technológia: képes a magfúzió manipulálására a mesterséges intelligencia (MI).
 
A DeepMind – mely a Google MI-részlege – kiképzett egy mesterséges intelligenciát, hogy egy nukleáris fúziós reaktorban irányítsa a túlhevített plazmát. Ezzel új utakat nyit meg a korlátlan tiszta energia érkezésének elősegítésére.
 
A magfúzió folyamat során a Nap és más csillagaink önmagukat táplálják - ami több évtizedes kutatás után is frusztrálóan érthetetlen a kutatók számára.
 
A magfúzióban rejlő lehetőségek azonban óriásiak. Dr. Arthur Turrell fizikus a közelmúltban úgy fogalmazott: ez olyan „áttörés” az emberiség történelmében, amely az elektromosság feltalálásához hasonló.
 
A magfúzió elérésében az egyik fő kihívást a magas hőmérsékletű plazma kialakítása és fenntartása a jelenti a reaktoron belül.
 
A magfúziós reaktor belsejében a hőmérséklet eléri a több százmillió fokot, az anyagot pedig olyan plazmaállapotba alakítja át, amely nem szilárd, de nem folyékony és nem is gáz. Olvasd el: Programozni is tud a mesterséges intelligencia
 
Képes a magfúzió manipulálására a mesterséges intelligencia
Képes a magfúzió manipulálására a mesterséges intelligencia
 
Ahhoz, hogy energiát vonjanak ki belőle, a tudósoknak valamilyen módon össze kell tartaniuk a plazmát. A csillagok esetében ez a gravitáció révén érhető el, a Földön azonban lézerekre vagy mágnesekre van szükség.
 
Most a Google DeepMind - az Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL) svájci plazmaközpontjával együttműködve - fejlett mélytanulási eszközeivel manipulálta a túlhevített plazmát egy mágneses reaktorban, amelyet tokamakként ismernek.
 
A DeepMind mesterséges intelligencia képes volt folyamatosan vezérelni a plazmát, azzal, hogy másodpercenként tízezerszer 90 különböző mérést végzett, s ennek megfelelően állította be a mágneses teret.
 
„Szimulátorunk több mint 20 éves kutatáson alapul és folyamatosan frissítjük – mondta Federico Felici, az SPC tudósa. - De még így is hosszas számításokra van szükség ahhoz, hogy meghatározzuk a megfelelő értéket a vezérlőrendszer egyes változóihoz.
Itt kerül képbe a DeepMinddel közös kutatási projektünk.” 
 
A fenti leírás újabb hatásos példa arra, miként tudnak összefogni a gépi tanulás és a szakértői közösségek a tudományos felfedezések felgyorsítása érdekében – tette hozzá a DeepMind. 
 
A Google DeepMind mesterséges intelligencia részlege először azzal szerzett magának nyilvános elismerést, hogy előrukkolt a videojátékok megtanulására, illetve a világ legjobb ember játékosainak legyőzésére képes mesterséges intelligencia-algoritmusokkal, melyeket a köztudottan összetett Go társasjátéknál mutatott be. Olvasd el: A világ legjobb sakkjátékosa lett az MI
 
A brit székhelyű vállalat végső célja, hogy a mesterséges intelligenciát „a tudományos felfedezések felgyorsításának végső eszközeként szinte bármilyen területen” használni lehessen – emelte ki Demis Hasabis alapító, vezérigazgató.
 
A legfrissebb kutatás eredménye a Nature folyóiratban látott napvilágot.
 
 
L.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.